داروخانه منزل یکی از نیازهای مهم خانواده است و تجربه نشان می دهد که چه در روز و چه در شب و یا حتی در تعطیلات رسمی ، کابینت دارو در منزل اغلب نجات دهنده سریع در موارد اضطراری است. صرف نظر از موارد اضطراری کوچک یا بزرگ می توان ، با داشتن یک کابینت دارویی بسیار خوب ، آسیب ها و بیماری های حاد و علائمی مانند سرماخوردگی یا عفونت های دستگاه گوارش را به سرعت و به راحتی در مرحله اولیه تحت درمان قرار داد. داروهایی که توسط پزشک تجویز شده اند و باید به طور منظم مصرف شوند نیز می توانند در جای خشک مناسب در کابینت دارو و دور از دسترس کودکان نگهداری شوند. اما چه چیزی باید در داروخانه منزلوجود داشته باشد؟

برای موارد اضطراری ، یک مسکن ، بسته خنک کننده یا مواد باندپیچی در دسترس داشته باشید یک کابینت دارویی کاملاً مناسب می تواند در شرایط خاص به شما کمک کند. اما چه چیز باید در کابینه دارو نگهداری شود؟ هنگام راه اندازی کابینت دارو ، باید نکات زیر را در نظر داشته باشید: کابینت دارو را در مکانی خشک و خنک و دور ازنور قرار دهید. اتاق خواب بهترین محل برای این منظور است. ازعدم دسترسی کودکان به کابینت داروهای خود مطمئن شوید. تمام داروها را در بسته بندی اصلی خود، از جمله جزوه راهنمای مصرف، نگهداری کنید. به این ترتیب می توانید از مخلوط شدن داروها جلوگیری کنید. کمپرس خنک کننده را در فریزر نگهداری کنید. اگر دچار درد ناشی از ضربه در ناحیه پا یا دست شده اید، وجود کمپرس خنک کننده به شما کمک شایانی خواهد کرد.

تاریخ شروع مصرف دارو

در مورد قطره چشم ، تاریخ استفاده اول را یادداشت کنید. قطره های استفاده شده باید پس از شش هفته دور ریخته شوند. استثنا: قطره های چشمی در دوزهای منفرد.

تاریخ انقضای دارو

به تاریخ انقضا توجه کنید: از داروهای تاریخ گذشته نباید دیگر استفاده شوند. هر سال یک بار داروخانه خود را چک کنید. با انجام این کار ، می توانید مطمئن شوید که آیا محتوای مورد نیاز باید تکمیل و یا در رابطه با داروی منقضی شده، جایگزین شود.

توصیه برای تهیه داروخانه خانگی مناسب:

 انواع بانداژ و وسایل دیگر داروها
1بانداژ کشی1ضد گریپ
2باند مثلثی2ژل سوختگی
3موچین3پماد پیچ خوردگی
4، بسته بانداژ (اندازه های مختلف4داروهای ضد اسهال
51 رول چسب زخم5پماد در برابر گزش حشرات
6گاز استریل روی زخم6داروی مناسب برای اختلالات هضم غذا
7دماسنج7محلول ضد عفونی کننده
8انگشتی پلاستیکی8مرهم بهبودی
9کمپرس خنک کننده – در یخچال قرار دهید9داروهای عمومی تقویت کننده گردش خون
10دستکش پلاستیکی10داروهای مسکن
11قیچی باند11داروهای اختصاصی فردی
12دستورالعمل های کمک های اولیه12آدرس و شماره تلفن اضطراری

چند نکته دیگر

  • بعضی از داروها باید به عنوان مثال در جای خنک نگهداری شوند ، به دستورالعمل های ذخیره سازی سازنده توجه کنید.
  • برای مقابله با پیچ خوردگی ، کمپرس خنک کننده را در محفظه فریزر یخچال قرار دهید.
  • کابینت دارو باید خصوصیات خانواده را در نظر بگیرد. یک خانوار دارای فرزندان نسبت به خانوارهای یک نفره به داروها و باندهای متفاوتی نیاز دارد.
  • البته شماره های اضطراری نیز نباید فراموش کرد. در شرایط اضطراری ، باید بدانید که چه کاری باید انجام دهید و از کجا می توانید کمک بگیرید.

8 نکته در رابطه با داروخانه خانگی

داروها فقط در صورت استفاده صحیح می توانند اثر گذار باشند. برای سلامتی خود ، باید چند قانون مهم را برای استفاده صحیح از داروها رعایت کنید  و مهمترین داروها را در کابینت خود داشته باشید.

1. شخص مناسب

هرگز داروهایی را که پزشک برای شخص دیگری تجویز کرده است ، صرف نظر از اثر گذار بودن و خوب بودن ، مصرف نکنید. بهتر است که باقیمانده داروها اصولا ذخیره نشوند. این امر به ویژه در مورد آنتی بیوتیک ها صادق است. در صورت بروز عوارض جانبی یا بدتر شدن تصویر بالینی ، بلافاصله با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

2. داروی مناسب

قبل از مصرف دارو ، جزوه راهنمای دارو را با دقت مطالعه کنید . به خصوص نوع مصرف و موارد منع مصرف را به دقت بخوانید . اگر داروهای دیگری نیز مصرف می کنید ، از پزشک یا داروخانه خود در مورد تداخل داروها سئوال کنید. تحت شرایط خاص، داروها می توانند روی یکدیگر تأثیر بگذارند ، ضعیف یا تشدید شوند.

3. دوز صحیح

دستورالعمل های دوز را دقیقاً دنبال کنید. دوز دارو نباید بدون مجوز افزایش یا کاهش یابد (افزایش میزان دارو همیشه کمک نمی کند!). علاوه بر این ، به فواصل مصرفی تعیین شده پایبند باشید. این امر هم در رابطه با درمان طولانی مدت و هم در درمان حاد صدق می کند.

4. مسیر صحیح مصرف دارو

داروها باید طبق دستورالعمل پزشک یا طبق دستورالعمل موجود در بسته دارو مصرف شوند .

5. مدت زمان مناسب برای درمان

مدت زمان در نظر گرفته شده برای درمان باید کاملاً رعایت شود ، حتی اگر علائم بیماری در این بین فروکش کرده باشند. بخصوص آنتی بیوتیک ها باید طبق دستور پزشک و تا پایان زمان در نظر گرفته شده مصرف شوند تا اصطلاحاً ، مقاومت میکرواورگانیسم نسبت به دارو ایجاد نشود. مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک به این معنی است که چنانچه دارو بار دیگر مورد استفاده قرار گیرد ، دیگر بر علیه عامل عفونت زا اثر گذار نخواهد بود.

چنانچه علیرغم مصرف دارو علائم بیماری ادامه یافت ، با پزشک خود مشورت کنید. فقط او می تواند تصمیم بگیرد که شکل دیگری از درمان ضروری است یا خیر.

6. زمان انقضا

بعد از تاریخ انقضا دارو را مصرف نکنید. قطره چشمی باید فقط تا 6 هفته پس از باز کردن ویال استفاده شود. همچنین مهم است که به طور مرتب( سالیانه) سن مواد و داروهای موجود در کابینت دارو بررسی شود. موارد منقضی شده را جایگزین کنید. قیچی های زنگ زده یا بانداژهای کثیف باید جایگزین شوند. همین مورد در مورد پمادهائی که خشک شده اند و داروهای مایع که کدر و یا لخته شده اند نیز صدق می کند.

7. ذخیره سازی مناسب

جزوه همراه دارو را برای کل مدت استفاده و درمان در بسته بندی اصلی نگه دارید. داروهای بدون جزوه که دیگر قابل شناسایی نیستند باید به طور مداوم دور ریخته شوند. قانون اساسی این است: داروها را همیشه در جای خشک و خنک نگهداری کنید. نگهداری در اتاق خواب بهتر از حمام است. کابینت دارو باید قفل شود تا کودکان نتوانند به دارو دسترسی پیدا کنند.

8. دفع صحیح

دارو را  به طریقی وارد زباله های خانگی کنید که قابل باز یافت و استفاده مجدد نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *