Lab Test                   Anti Mullerian Hormon(AMH)
تاریخ ایجاد و یا تغییر 1400/8/17
متدELFA(ECL)
حجم نمونه خون 0.5ml serum
اندیکاسیونGonadal dysgenesis, intersexuality, persistent mullerian duct syndrome, polycystic ovary syndrome(PCO-syndrome) , in vitro-fertilisation
محدوده مرجعبه جواب آزمایش مراجعه نمایید.
تفسیرارزش در محدوده مرجع نشانگر عملکرد نرمال تخمدان است. مقادیر کاهش یافته نشانگر ذخیره محدود عملکرد تخمدان و پاسخ ضعیف به تحریک تخمدان است. مقادیر بالا می تواند نشان دهنده سندرم PCO باشد.
اطلاعات بیشترAMH یک گلیکوپروتئین دیمریک است که مانند اینهیبین ها (inhibin) به سوپر فامیلی TGF-ß تعلق داشته و در تنظیم رشد و تمایز بافت شرکت دارد. این هورمون در مرحله رشد جنینی توسط سلولهای سرتولی جنین نر شکل گرفته و به رگرسیون مجاری مولر منجر می شود. در همین زمان و تحت تأثیر تستوسترون ، بخش هایی از دستگاه تناسلی نر از مجاری Wolff توسعه می یابد. در صورت عدم وجود AMH ، قسمت هایی از دستگاه تناسلی زن (لوله ، رحم ، قسمت بالای واژن) از مجاری مولر ایجاد می شود. عدم ترشح AMH و یا عدم اتصال به گیرنده های خاص ،در جنین نر، منجر به pseudohermaphroditismus می شود. در خانمها ، AMH فقط در آغاز بلوغ توسط سلولهای گرانولوزای فولیکولهای در حال رشد تخمدان شکل می گیرد ، اما توسط فولیکولهای اولیه و فولیکولهای آنترال تحت تنظیم FSH قرار نمی گیرد. بنابراین AMH می تواند به عنوان نشانگر ذخیره فولیکول تخمدان مورد استفاده قرار گیرد. بعبارت دیگر یک ارتباط بسیار خوب بین سطح AMH در سرم و تعداد فولیکولهای اولیه و ثانویه بالقوه بالغ وجود دارد. تعیین AMH در مقایسه با تعیین مهار کننده B (Inhibin B) ، پیش بینی بهتر و  قابل توجه تری از میزان پاسخ به تحریک تخمدان را ارائه می دهد. علاوه بر این ، AMH در معرض نوسانات وابسته به سیکل نیست  و حتی در موارد  مصرف مهارکننده های تخمک گذاری نیز اطلاعات موثقی از عملکرد تخمدانها را در اختیار قرار می دهد. با افزایش سن ، سطح AMH به موازات از دست دادن ذخیره عملکردی تخمدان کاهش می یابد . افت قابل توجه آن حتی قبل از افزایش FSH ، قابل تشخیص است. در سندرم PCO افزایش AMH مشاهده  می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *