Lexicon Enterohemorrhagic E.Coli (EHEC)-Infection
تاریخ ایجاد و یا تغییر1400/11/3 
پارامترهای موجودتشخیص EHEC در مدفوع.
عامل عفونت:
E. coli (EHEC) انتروهموراژیک زیر گروه E. coli است که با تولید سیتوتوکسین های خاص ، یعنی Shigatoxin 1 و / یا 2 مشخص می شود. EHEC می تواند در گروه های سرولوژیکی مختلف وجود داشته باشد که توسط ساختار آنتی ژن سطحی O  تعریف می شوند. EHEC O157 در سراسر جهان انتشار دارد.
راه سرایت و انتشار بیماری:
مخازن اصلی EHEC گاو ، گوسفند و بز است. EHEC از طریق غذا و آب آشامیدنی آلوده و از راه دهان وارد بدن می شود. انتقال از انسان به انسان نیز اتفاق می افتد. در کودکان زیر 3 سال ، شایع ترین راه عفونت تماس مستقیم با حیوانات آلوده است. در کودکان بزرگتر و بزرگسالان ، عفونت EHEC معمولاً از طریق غذای آلوده اتفاق می افتد.
کلینیک:
-دوره کمون: 2 تا 10 روز (به طور متوسط ​​3 تا 4 روز)
-در 80٪ از بیماران ، اسهال بدون خون ، آبکی همراه با استفراغ ، حالت تهوع ، درد شکم و به ندرت تب
-در 10-20٪ از بیماران کولیت خونریزی دهنده همراه با درد شکم ، مدفوع خونی و گاهی اوقات تب
دوره های بدون علامت نیز ممکن است مشاهده شود.
عوارض: سندرم همولیتیک اورمیک (HUS): با علائم سه گانه کم خونی همولیتیک ، ترومبوسیتوپنی ، نارسایی کلیه . در 5-10 از عفونت های EHEC علامت دار ، منجر به نارسایی حاد کلیه در کودکان ، مرگ و میر در فاز حاد حدود 2% است.
تشخیص:
تائید تشخیص EHEC با استفاده از روش بیولوژی مولکولی  و ژن های Shigatoxin 1/2 انجام می شود.
درمان و پیش گیری:
درمان علامتی است. درمان ضد میکروبی توصیه نمی شود ، زیرا باعث دفع طولانی تر باکتری های شده و تولید توکسین را تحریک می کند. برگشت مجدد بیمار به مراکز اجتماعي پس از بهبودي باليني و منفی بودن دو نمونه مدفوع که به فاصله 2 روز گرفته شده اند ، بلا مانع است .