Lexicon Covid-19 Sars-COV-2 Coronavirus
تاریخ ایجاد و یا تغییر1400/11/3 
پارامترهای موجودAnti Sars CoV-2 IgG, Anti  Sars CoV-2 IgM, Sars –CoV-2 PCR
عامل عفونت:
COVID-19 توسط بتا کرونا ویروسها (SARS-CoV-2) ایجاد می شود.
راه سرایت و انتشار بیماری:
انتقال اصلی از راه قطره هایی اتفاق می افتد که هنگام سرفه و عطسه بوجود می آیند و توسط فرد مقابل از طریق غشاهای مخاطی بینی ، دهان و احتمالاً چشم ها جذب می شوند. فرض بر این است که SARS-CoV-2. همچنین می تواند توسط افراد آلوده به SARS-CoV-2 از طریق آئروسل (هوای تنفسی ، فرآیندهای تولید آئروسل ، مانند اقدامات دندانپزشکی) منتقل شود. انتقال از طریق سطوح آلوده،  به ویژه در فاصله نزدیک به فرد مبتلا به عفونت کرونا،  قابل رد نیست.
انتقال در رحم را نمی توان منتفی دانست ؛ در بیشتر موارد ، نوزادان مادران SARS-CoV-2 پس از تولد هیچ علائمی نشان نمی دهند. انتقال عفونت به نوزاد تازه متولد شده از طریق تماس نزدیک با مادر و عفونت قطره ای امکان پذیر است. تاکنون شواهدی از SARS-CoV-2 در شیر مادر مشاهده نشده است.  
این ویروس پس از کشف در دسامبر سال 2019 در چین شیوع یافت و منجر به عفونت های وارداتی و عفونت های ثانویه در سایر کشورهای جهان شده است.
کلینیک:
زمان انکوباسیون: میانگین (میانه) 5-6 روز است (دامنه 1 تا 14 روز). عفونت زائی: بر اساس داده های موجود ، تخمین زده شده است که بیماران 2.5 روز قبل از شروع علائم عفونی بوده اند.   سیر بیماری بسیار متفاوت است ، از دوره های بدون علامت تا ذات الریه شدید همراه با نارسایی ریه و مرگ مشاهده می شود.
شایعترین علائم و تظاهرات :
– سرفه52٪
– تب 42٪
– آبریزش بینی 22٪
– ذات الریه 2٪
علائم دیگر: گلو درد ، تنگی نفس ، سردرد و بدن درد ، کاهش اشتها ، اختلال در حس بویایی و یا چشایی ، کاهش وزن ، حالت تهوع ، درد شکم ، استفراغ ، اسهال ، ورم ملتحمه ، بثورات پوستی ، تورم غدد لنفاوی ، خواب آلودگی. بخصوص از دست دادن حس بویائی و / یا چشائی برای کرونا بسیار معمول است، اگرچه خیلی شایع نیست. همچنین این عفونت می تواند بدون علائم ریوی رخ دهد.
تشخیص:
SARS-CoV-2 با استفاده از روش PCR در ترشحات تنفسی و سوابهای گرفته شده از گلو / نازوفارنکس قابل تشخیص است. جهت انجام تست PCR، ژنهای هدف مختلف در دسترس قرار گرفته اند.
آنتی بادی های IgG علیه SARS-CoV-2 را می توان در سرم تشخیص داد. در حال حاضر، اگرچه هنوز اطلاعات دقیق تری وجود ندارد ، فرض می شود که آنتی بادی های IgG یک ایمنی موقت را در پی دارند.
آنتی بادی IgA و IgM علیه SARS-CoV-2 از ویژگی کمتری برخوردارند.
درمان و پیش گیری:
– درمان ضد ویروسی اختصاصی :  هنوز در دسترس نیست.
-واکسیناسیون : بر اساس اطلاعات اعلام شده از سوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، برنامه واکسیناسیون کرونا در کشور حداقل به مدت یک‌سال ادامه خواهد داشت، این برنامه با اولویت گروه‌های درمانی آغاز شده و به مرور زمان به بخش بزرگی از جمعیت کشور تسری خواهد یافت.
اقدامات بهداشتی برای پیشگیری از عفونتهای ثانویه که توسط سازمانهای مسئول توصیه شده اند، باید رعایت شوند.