تشخيص مسموميت حاملگی توسط دو مارکر جديد و قابل اطمينان sFlt-1 و PIGF

Diagnosis of preeclampsia by means of two new markers, sFlt-1 and PIGF

بيمار عزيز : مسموميت حاملگی يکی از عوارض ديرهنگام حاملگی است که با ريسک بالائی از بيماری و مرگ و مير جنين و مادر همراه است . با وجود تلاشهای زيادی که تا به امروز صورت گرفته است ، شناسائی پاتومکانيسم مسموميت حاملگی بطور کامل کشف نگرديده است . بنظر ميرسد که کيفيت توليد و تکامل عروق در جفت، نقش مهمی در ايجاد آن بعهده داشته باشند . اين اختلال معمولا با ظهور پروتئين در ادرار و افزايش فشار خون در سه ماهه سوم بارداری همراه است که از آن جهت تشخيص مسموميت حاملگی استفاده ميشود. اين بيماری نسبتا شايع و در 5 درصد از کل موارد حاملگی مشاهده ميشود که اغلب اجرای زايمان زود هنگام را لازم ميسازد .

ازجمله فاکتورهای ريسک مسموميت حاملگی ميتوان به موارد زير اشاره کرد:

  • حاملگی بار اول                                                    
  • بالا بودن سن مادر
  • بالا بودن فشار خون
  • اضافه وزن
  • ديابت مقاوم به انسولين
  • بالا بودن ميزان هورمون های جنسی مردانه
  • غيرطبيعی بودن انعقاد خون

علائم بالينی مسموميت حاملگی

تشخيص مسموميت حاملگی با استفاده از علائم بالينی يعنی بالا بودن فشار خون و دفع پروتئين در ادرار دير هنگام است، با توجه به اينکه اطمينان تشخيصی هر دو پارامتر نيز نسبتا کم ميباشد .

چندی است که دو مارکر جديد جهت تشخيص مسموميت حاملگی، که در سرم مادر قابل اندازگيری است، در اختيار قرار گرفته اند :

  • sFlt-1 (soluble fms-like tyrosine kinase -1) که از رشد و تکامل  عروق در جفت جلوگيری ميکند .
  • PIGF (placental growth factor) که بالعکس رشد و تکامل عروق در جفت را تقويت ميکند .

در صورتيکه نسبت sFlt-1 به PIGF بيش از 85 درصد باشد ، ريسک مسموميت حاملگی بسيار بالا است . افزايش نسبت مذکور تا 5 هفته قبل از ظهور بالينی مسموميت حاملگی قابل اندازه گيری است.

بر اساس گزارش های علمی موجود حساسيت نسبت sFlt-1 به PIGF برای موارد شروع زود هنگام مسموميت حاملگی89 درصد و ويژگی تست 97-95 درصد گزارش شده است .

تشخيص سريع مسموميت حاملگی اين امکان را فراهم ميسازد تا بتوان بموقع شرايط زايمان جنين را که اغلب نارس است، فراهم نمود . بعلاوه نارس بودن جنين معمولا با نارس بودن ريه ها همراه است که بايد تحت درمان خاص قرار گيرد . از فوائد ديگر تست مورد بحث پيش گيری از حمله مسموميت و درمان افزايش فشار خون مادر است .

دو تست مذکور در آزمايشگاه مرکزی پاتوبيولوژی بين ساعات 7 صبح و 12 قبل از ظهر بطور اورژانسی انجام ميشوند . نتايج آزمايش پس از سه ساعت آماده دريافت است . در صورت نياز ارسال جواب آزمايش از طريق Email و يا پيک نيز مقدور ميباشد . لطفاً توجه داشته باشيد که جهت انجام  اين دو تست نسخه پزشک معالج شما مورد نياز است .

مراجع:

  1. Walker JJ 2000 Pre-eclampsie . Lancet 356: 1260-1265

2-  Endocrinology 145(11):4835-4837

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *