چه زمانی گلبول های سفید خون بیش از حد بالا هستند؟

افزایش تعداد لکوسیت ها (لکوسیتوز) در خون به مواردی اطلاق می شود که تعداد آنها از مقادیر ذکر شده در جدول فوق فراتر رود. لکوسیتوز می تواند به علت بیماری های مختلف ایجاد شود که در زیر به برخی از موارد مهم اشاره می شود.

-یکی از دلایل شایع در تعداد بالای سلول های خونی ، عفونت است، اعم از آنفلوانزا ، عفونت ادراری یا التهاب عضله قلب ، هر یک از این عفونت ها می توانند با لکوسیتوز در شمارش خون همراه باشند.گلبول های سفید خون در افراد سیگاری اغلب کمی افزایش می یابد.

– در بیماری های خود ایمنی ، به عنوان مثال در گروه بیماری های روماتیسمی . به عنوان مثال می توان از آرتریت روماتوئید یاد کرد که یک بیماری التهابی است که در درجه اول مفاصل را درگیر می کند.

-همچنین داروها می توانند عامل محرک لکوسیتوز باشند که شامل استروئیدها (مانند Budesonide) می شود که از آن در زمینه بیماری التهابی مزمن روده و بیماری کرون استفاده می شود.

-بارداری می تواند منجر به افزایش سطح گلبول های سفید خون شود.

-مرگ سلولی در موارد انفارکتوس قلبی یا سکته مغزی می تواند دلیل این امر باشد.

-بیماری های توموری ، از جمله سرطان خون (لوسمی) ، می تواند با لکوسیتوز همراه باشد.

افزایش لکوسیت ها به دلیل استعمال دخانیات امری رایج است . یکی دیگر از علل شایع عفونت در انواع مختلف آن است. شمارش خون همچنین اطلاعاتی را در مورد بالا رفتن نوع گلبول های سفید خون ارائه می دهد. به عنوان مثال افزایش تعداد مونوسیت ممکن است که دلالت برمنونوکلئوز عفونی (بیماری فایفر) داشته باشد مثال دیگر افزایش گرانولوسیت های ائوزینوفیلیک در زمینه آلرژی است.